Czym się kierować przy wyborze ekipy remontowo/budowlanej

Jak wybrać wykonawcę remontu mieszkania?

Dziś chciałem poruszyć dość moim zdaniem ciekawy temat a mianowicie, czym się kierować przy wyborze wykonawcy remontu naszego mieszkania lub domu.

Artykuł nie powinien być długi gdyż nie jest to takie z komplikowane musimy tylko pamiętać o kilku kwestiach.

Większość z nas przy wyborze najbardziej kieruje się cena by była najniższa, w ogóle tak jak by nie brali pod uwagę że dajmy na to kupili mieszkanie które będą spłacali prawie całe swoje życie i wybierają najtańszą ofertę. Kończy się to zazwyczaj tak jak budowa autostrady przez Chińczyków ( katastrofa) przyjrzyjmy się czemu do tego dochodzi? (przyzwyczailiśmy się ze w marketach jest taniej).

Jeśli wybieramy najtańszą ofertę wykonawca nawet jeśli jest rzetelny musi wykarmić rodzinę zapłacić podatki itd. Wiec musi zarobić określoną kwotę dziennie a wszędzie obowiązuję jedna i ta sama zasada jeśli z chodzimy z ceny to musimy nadrobić obrotem.

W wyniku czego rzemieślnik nie może poświęcić wystarczająco dużo czasu na wykonanie prac z prostej przyczyny (musi zarobi na chleb). Czy my będąc wynagradzani za sumienną pracę obniżeniem pensji byśmy wykonywali ją sumiennie? otóż nie gdyż nam się to po prostu nie opłaca.  Więc proponował bym wybieranie najwyższej średniej ceny zasada (jak Płacę tak wymagam).

Nie polecam wybierania osób bez prowadzonej działalności gospodarczej i nie posiadających ubezpieczenia.

Musimy pamiętać również o pewnej ważnej kwestii rzemieślnik to nie robot wszystko wykonuję ręcznie wiec mogą się zdarzyć czasem jakieś małe nie dociągnięcia dobra ekipa to taka która sumienie ustosunkowuje się do twoich sugestii.

Ale musisz pamiętać że zadanie zleciłeś fachowcowi i jak czasem mówi że czegoś się nie da zrobić inaczej bo będzie brzydko to warto go posłuchać. Z doświadczenia wiem że klienci co nie słuchali sugestii na ogół na moje słowa  przecież mówiłem o tym panu, potem i tak obwiniali mnie że to moja wina bo to ja  jestem fachowcem i powinienem to wiedzieć.

A wogóle nie słuchali co miałem im do powiedzenia tylko słuchali jakiś znajomych i 30 doradców więc ja ustępowałem przecież klient mi płaci i zrobię tak jak sobie życzy. Żaden klient nie przyznał się że mu to odradzałem po prostu zwalał winę na mnie.

Pamiętaj również że wykonawca zazwyczaj posiada większe rabaty na towary wiec możesz mieć je taniej od niego niż s hurtowni.

 Często spotkałem się z prośbą wyceny materiałów i robocizny osobno. Odmawiałem takich wycen zawsze wyceniałem albo samą robociznę lub robociznę z materiałami jako całość. Klient często bieżę  dwie wyceny do porównania i mimo ze ich cena końcowa była identyczna to jedna miała droższą robociznę a druga towary. Do wykonania zlecenia chciał wybrać ofertę z tańszą robocizną a materiały zakupić od firmy co oferowała je taniej. To jest moim zdaniem trochę błędne założenie dlatego że firma po opłaceniu kosztów (pracowników i zakupu towarów itd.) musi wygenerować przychód a różnica w ofertach wynika tylko z tego faktu że jedna firma swój zarobek doliczyła do ceny materiałów a druga do ceny robocizny. Przy porównywaniu ofert zwróć uwagę na jakość materiałów uwzględnionych przez wykonawcę w wycenie.

Musimy pamiętać również o tym że jeśli sami kupujemy materiały potrzebne do wykonania prac praktycznie tracimy gwarancje na wykonane prace.

Zawsze podpisuj umowę o wykonanie prac zadbaj by zakres prac był jak najlepiej opisany i żądaj potwierdzenia przyjęcia każdej płatności. W tej branży jak w każdej innej zdarzają się oszuści i złodzieje a wykonawca może wziąć ci telewizor lub nawet samochód w momencie jak się udasz z tym na policję i wyjdzie ze ta osoba wykonywała jakieś prace u ciebie policja skieruje cię do sadu byś założył/ła sprawę cywilna. Umowa w tedy okaże się nie zastąpiona.

Życzę wyboru rzetelnego wykonawcy lecz nie koniecznie polecał bym duże spółki, one zazwyczaj wysługują się podwykonawcami płacąc im mniej niż pracownikom na etacie w wyniku czego dochodzi do wielu nie przyjemnych sytuacji ( praca z naciskiem na ilość nie na jakość)

Pozdrawiam 😉

No related content found.

Dodaj do zakładek Link.