Ile są warte twoje pieniądze część 2

Jak powstał nasz system monetarny?

Kiedyś panował handel wymienny potem dla wygody wprowadzono monety z różnych stopów metali.Portfele tamtejszych ludzi były bardzo ciężkie więc zaczęto je składować u złotnika w skarbcu na które on wydawał kwit. Ze względu na wygodę zaczęto regulować swoje zobowiązania tymiż kwitami, zamiast dźwigać złoto czy srebro. Złotnicy oczywiście  to dostrzegli i zaczęli  udzielać pożyczek na procent  ale robili to wystawiając bony. Interes kwitł pożyczali te same złoto i srebro wielu różnym osoba w tym samym czasie bo i tak wszyscy transakcje rozliczali przy pomocy bonów i tak
powstały 
pierwsze pieniądze które nie były niczym innym jak potwierdzeniem i gwarancją że ta osoba posiada taką ilość złota lub srebra  zdeponowana w banku .

Europa by sfinansować I Wojnę Światową zaczęła dodrukowywać pieniądze.

Po pierwszej wojnie światowej załamał się niemiecki system monetarny. Mimo iż było wiele powodów tego, jednym z nich był fakt, że rząd niemiecki mógł drukować pieniądze, gdy tylko chciał. Olbrzymia ilość pieniędzy, które pojawiły się w obiegu, spowodowała niekontrolowaną inflację. Marek było więcej, ale można było za nie kupić coraz mniej. W 1913 roku para butów kosztowała 13 marek. W roku 1923 za tę samą parę butów trzeba było zapłacić 32 biliony marek!

Ponieważ wzrosła inflacja, oszczędności klasy średniej przestały istnieć. Klasa średnia straciła swoje oszczędności, w następstwie czego domagała się nowego rządu. W 1933 roku na kanclerza Niemiec wybrano Adolfa Hitlera, po czym, jak wiemy, nastąpiła druga wojna światowa i holocaust.

Obyśmy nie przeżyli kryzysu jak po I wojnie  światowe, j gdzie taczka pieniędzy była mniej warta od taczki na której ja przywieziono.W tedy by, poprawić te sytuację wycofano z obiegu 1/3  wszystkich pieniędzy.

Po wojnie Niemcy wprowadziły 100% pokrycie banknotów w złocie i srebrze w ich ślad poszły inne kraje Europy jak Anglia, Francja, Podczas II Wojny Światowej historia się powtórzyła tylko z ta różnicą że za pomoc USA w wojnie kraje Europy płaciły złotem oraz srebrem i po wojnie okazało się że tylko USA ma 100% pokrycie dolara w złocie i srebrze. Wiec znowu zebrali się panowie i ustalili że wartość swojej waluty gwarantują w dolarach a USA wartość dolara gwarantuje w złocie i srebrze. Ale USA miała dużo wydatków wyścig zbrojeń wojna w Wietnamie i była zmuszona dodrukowywać pieniądze. W wyniku czego przed rokiem 1971 amerykański dolar był prawdziwym pieniądzem, dla którego pokrycie stanowiło złoto i srebro dlatego znany był pod nazwą silver certificate (certyfikat na srebro). Po roku 1971 dolar stał się Federal Reserve Note (banknot Rezerwy Federalnej), czyli rodzajem weksla dłużnego wystawianego przez rząd Stanów Zjednoczonych. Sprawiono, iż nasz dolar, zamiast należeć do grupy aktywów, znalazł się w grupie pasywów.

Dziś Stany Zjednoczone są największym dłużnikiem w historii, częściowo z powodu tej zmiany. Jeśli prześledzimy historię współczesnego pieniądza, szybko zrozumiemy, dlaczego ta zmiana w 1971 roku była taka ważna.

W ostatnich dniach drugiej wojny światowej, w celu ustabilizowania kursów walut na świecie, wprowadzono międzynarodowy system walutowy Bretton Woods. System ten zakładał wymienialność pieniędzy na złoto, co oznaczało, że pokryciem dla walut było złoto. System działał dobrze aż do lat 60., gdy Stany Zjednoczone zaczęły importować volkswageny z Niemiec i toyoty z Japonii.

Nagle import USA przewyższył eksport i złoto zaczęło wypływać z USA
W 1971 roku w celu powstrzymania utraty złota prezydent Nixon położył kres systemowi Bretton Woods i dolar amerykański zastąpił złoto jako waluta międzynarodowa. Nigdy przedtem w historii świata „papierowy” pieniądz jednego kraju nie był walutą międzynarodową.

Mi to daje dużo do myślenia a tobie?

Tagi , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.